PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=462444}

Żona anarchisty

The Anarchist's Wife
6,5 196
ocen
6,5 10 1 196
Żona anarchisty
powrót do forum filmu Żona anarchisty

Jest wiele plusów: jak już wcześniej wspomniałam jest na co patrzeć. Ładne kolory i Hiszpania pokazana przez niebieski filtr co jest miłą odskocznią od typowo hiszpańskich pomarańczy i czerwieni. Do tego pokazana wojna domowa - typowo, od strony cywilów ale tez poprzez główną bohaterkę która jest w środku tych wydarzeń przez osobę tytułowego męza anarchisty. Pierwsza połowa filmu zdecydowanie podobała mi się bardziej. Na początku jest świetna, moim zdaniem, scena kiedy Manuela siedzi z córką w kinie i zaczyna podstawiać głos za odtwórczynię oglądanego przez nie filmu niemego. Tak właściwie to śpiewa. Ładna scena. Nie będę rzucać spoilerów ale nie bardzo podobało mi się sama kulminacja filmu i zakończenie. Oczekiwałam czegoś innego, a więc dam tylko 7/10. Przestałam lubić bohaterkę tak więc emocje znacznie opadły. Co jeszcze jest warte uwagi.. Na pewno spodobało mi sie pokazanie tej więzi kompanów wojennych, fajnie że w ich gronie były tez kobiety - szczególnie Nina Hoss przypadła mi do gustu. Minusem są jeszcze troche nienaturalne, wydumane dialogi i pełne egzaltacji monologi. Może nie non stop ale są i to trochę przeszkadza. Ale generalnie lubiących te hiszpańskie klimaty lat 30. zachęcam do obejrzenia.

ocenił(a) film na 5
bubble_factory

Generalnie omijając że film jest jednostronną propagandą wojsk republikańskich mogę się z tobą zgodzić że scenografia jest piękna. Historia samej miłości mężczyzny do kobiety również fajnie pokazany. Szkoda że filmu tak bardzo brakuje stronniczości co w dramacie historycznym musi być rzeczą priorytetową. Interesuję się wojną domową w Hiszpanii dlatego obejrzałem ten film tym bardziej że ten okres w historii jest raczej przemilczany w kinematografii. Szkoda że nie trafiłem jeszcze na bezstronny i dość interesujący film bez politycznej propagandy...

Dziuchni91

Film robiony zapewne przez hiszpańskie instytucje państwowe (jakiś ichni PISF) za rządów Zapatero (który zburzył wszystkie pomniki Caudillo w Hiszpanii), więc czego się spodziewałeś?

ocenił(a) film na 5
miotacz plomieni

To bardzo prawdopodobne ale z drugiej strony gdybym obejrzał film gloryfikujący faszystów to też miałbym mieszane uczucia. Widziałem jakiś film hiszpański zrobiony za czasów dyktatora Franco i tak samo denerwujące to było jak oglądanie komunistycznego manifestu.

Dziuchni91

Franco nie był faszystą, tylko konserwatystą. To Falanga reprezentowała faszyzm. Po umocnieniu swej władzy Franco odsunął falangistów od wpływu na władzę w Hiszpanii.

ocenił(a) film na 5
miotacz plomieni

Tak czy siak był dyktatorem którym gardzę w równy sposób jak każdym innym. Dyktator czerwony czy brunatny dla mnie jest jest jednostką z którą trzeba walczyć aż do ostatecznego zwycięstwa. Poza tym każde dziecko już po pierwszej lekcji historii wie że Franco był faszystą. A faszyzm bazuje na konserwatyzmie więc zwolennicy tego przeklętego Franco mówią że jest konserwatystą ale już nie faszystą. Czysty P.R tak jak w przypadku Stalina czy komunistów to byli przecież socjaliści :P

ocenił(a) film na 8
Dziuchni91

Jeśli chodzi o ideologię Franco to zdania są mocno podzielone, wielu ludzi sądzi, że tylko się kamuflował, by pozostać przy władzy a tak naprawdę wcale faszystą nie był ;)

Jak dla mnie ten film nie był wcale żadnym republikańskim manifestem i nie gloryfikował w żaden sposób strony czerwonej.
Było pokazane, że również strona republikańska dopuszczała się morderstw i brutalności (pewnie się domyślacie o którą scenę mi chodzi - nie będę spojlerowała :)). Historia była pokazana z punktu widzenia Manueli, w dialogach były zawarte jej myśli, jej poglądy polityczne itd. czyli ciężko się dziwić, że czerwoni byli tymi, którzy byli jej bliżsi.

Co do samego filmu to moja tematyka. Sam początek był fenomenalny i za pierwszą połowę dałabym 10/10. A dalej było już tylko gorzej. Zupełnie nie podeszła mi druga część filmu, za wiele rzeczy tam namieszali no i zakończenie patetyczne i nadmuchane...

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones